תמונת מופע: "הקשר הגיאורגי" - התזמורת מארחת את מקהלת הגברים Rustavi

"הקשר הגיאורגי" - התזמורת מארחת את מקהלת הגברים Rustavi

ווקאלי
מוזיאון ת"א - אולם רקאנטי (מפת הגעה)
חמישי, 05 ספטמבר 2019 20:00
משך 100 דקות
פתיחת דלתות בשעה 19:30
מחיר 60 עד 245 ₪

פרטי הקונצרט

התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוחו של מאסטרו אריאל צוקרמן מארחת את מקהלת הגברים RUSTAVI מגיאורגיה. המקהלה מונה 10 גברים שיגיעו בתלבושות מסורתית עם חרבות. הם ישירו עם התזמורת, ישירו א-קאפלה ומחרוזת שירים גיאורגיים. 
בתכנית:
א- קאפלה

אירקלי נסידזה סימפוניה קאמרית מס' 3
אוטר טקטקישוילי שירים מגרליים
סולחן צינצדזה חמש מיניאטורות      
יוסף ברדנשוילי הדרך לציון

בשנת 2011 הופיע בישראל אנסמבל רוסטאווי מגיאורגיה. הקהל יצא מגדרו לנוכח התופעה הנדירה  של שילוב קולות פוליפוני מדהים.  וכך כתב אז יוסי שיפמן:
"נתחיל בהמלצה חמה: ללכת, לשמוע וגם לראות תופעה מוזיקלית הרחוקה מלהיות שגרתית........ כדאי לחייך עוד לפני שהגעתם לאולם. עכשיו תלכו! "

אנסמבל רוסטאווי נוסד בשנת 1968. בשנות קיומו ביצע האנסמבל למעלה מ5,000 קונצרטים ביותר מ  80 מדינות בעולם. מייסד האנסמבל, והמנהל האמנותי שלה הוא אנזור ירקומאישוילי. ירקומאשיוילי הוא דור שביעי לשושלת מוזיקאים מכובדת ומפורסמת. למשפחה היסטוריה של כ 300 שנות מסורת, ביצוע וידע של שירי העם הגיאורגים, אשר את שורשיהם ניתן למצוא אלפי שנים אחורה.

אנסמבל רוסטאווי משמר ומקים לתחיה שירי עם עתיקים, מקליט אותם, משתתף בפסטיבלים ברחבי העולם ועורך הכרות עם הפולקלור הגיאורגי. בשנת 1977 ארה"ב שלחה לחלל, יחד עם יצירות מופת מכל העולם, שיר גיאורגי בביצוע האנסמבל.
ב2011 קבעUNESCO   שהשירה הגיאורגית הפוליפונית נמצאת בסכנת הכחדה. ברב ארצות מזרח אירופה השירה המסורתית אינה קיימת עוד, ואנסמבל רוסטאווי משמר את זאת הגיאורגית. 

האנסמבל שר בסגנון פוליפוני שבו יכולים להיות אפילו 7 קולות עצמאים שמתחברים להרמוניה אלוהית שיכולה לקחת את המאזין למציאות אחרת.

השירה הפוליפונית קיימת גם בארצות אחרות כמו בולגריה, תורכיה, קורסיקה ואפריקה, אך השירה הגיאורגית ייחודית כי יש בה גם חדות הרמונית, אימפרוביזציה, טמפרמנט וחשיבה פוליפונית ייחודית. כל אלה עושים את השירה הגיאורגית לפנומנלית.

המקהלה, שמונה 10 זמרים, תשיר יצירות א-קאפלה ממיטב הרפרטואר, ותצטרף לתזמורת ביצירתו של אוטר טקטקישוילי "שירים מגרליים" וליצירתו של המלחין הישראלי, יוצא גיאורגיה, יוסף ברדנשוילי – "הדרך לציון". כמו כן, תנגן התזמורת (ללא המקהלה)  גם את הסימפוניה הקאמרית מס' 3 של סולחן נסידזה ו5 מיניאטורות של סולחן צינצדזה.

הקונצרט המיוחד הזה עם אנסמבל רוסטווי יפתח את עונת הקונצרטים 2019-2020 של התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוחו של אריאל צוקרמן והפעם בסיבוב הופעות ארצי בירושלים, תל-אביב וחיפה.
 

שימו לב!
ביום חמישי 5.9.19 בשעה 18.30 (לפני הקונצרט) תתקיים הרצאה של הפסנתרנית אירנה פרידלנד "גאורגיה בצליל ובצבע".  ההרצאה במסגרת סדרת ההרצאות "מפגשים בין שתי אמנויות" 

ציירים ומוסיקאים רבים במשך מאות שנים מנסים למצוא את המכנה המשותף בין שתי האמנויות: מוזיקה וציור... האם מוזיקה וציור מדברים את אותה השפה? האם כל אחד יכול להבין אותה?
האם ניתן למצוא מאפיינים משותפים למוסיקה ולאמנות ויזואלית בסגנונות שונים?  האם ניתן לתרגם ציור ליצירה מוסיקלית (ולהפך)?

 הסדרה תנסה להתמודד עם השאלות הללו  ותיתן זרקור על  היחסים המרתקים בין צבע וצליל, ועל הקשר המסתורי בין שתי האמנויות.

הרצאות כוללות: נגינה, הסברים ומצגת מרהיבה
הכניסה להרצאה ללא תשלום - לבעלי כרטיסים לקונצרט בלבד! 
יש להגיע לאולם בזמן (לפני 18.30). למאחרים לא תותר הכניסה להרצאה.

בחירת כרטיסים

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים